Strona głównaBiznesJakie jest znaczenie magazynowania w systemie logistycznym?

Jakie jest znaczenie magazynowania w systemie logistycznym?

Magazynowanie to istotny element w każdym systemie zarządzania logistyką. Pozwala na składowanie towarów, obejmuje też operacje pakowania i wysyłki zamówień. Jeśli centrum magazynowe jest wydajne, to przynosi korzyści ekonomiczne dla przedsiębiorstwa i przyczynia się do zadowolenia klientów. Aby lepiej zrozumieć rolę magazynu we współczesnym łańcuchu dostaw, warto poznać konkretne korzyści z istnienia usług magazynowych. 

Kontrola zapasów magazynowych 

Każdy magazyn stanowi klucz do zarządzania zapasami firmy. Uczestniczy w dostosowywaniu się podaży dóbr w stosunku do popytu, jaki zgłasza rynek. Zaawansowana kontrola zapasów to pojęcie dużo bardziej szerokie niż samo zarządzanie towarami. Jej głównym zadaniem jest optymalizowanie wszelkich procesów, jakie odbywają się w segmencie zapasów. Należy do niej również maksymalizacja potencjalnej rentowności przedsiębiorstwa w rezultacie prowadzonej działalności. Nie istnieje jedyna metoda na skuteczną kontrolę zapasów, dlatego stosuje się wiele sposobów: 

 • grupowanie zapasów metodą ABC – stan magazynowy dzieli się na trzy odrębne grupy według ważności towarów i generowanych przez nie obrotów. Ta metoda może być wykonywana okresowo lub w zależności od potrzeb firmy i dotyczyć tylko części asortymentu na magazynie.  
 • stały monitoring zapasów – polega na obserwowaniu ruchu, stanu oraz warunków, w jakich przechowywane są produkty. Jest to inspekcja jakościowo – ilościowa, która może zostać zlecona zewnętrznym podmiotom przez centrum magazynowe. 
 • inwentaryzacja – kontrola o charakterze obligatoryjnym, wymuszonym przepisami prawa – powinna odbywać się minimum raz w roku. Może być wykonywana metodą spisu lub porównania dokumentów księgowych firmy z danymi magazynowymi. 

Stosowanie kontroli zapasów pozwala na lepsze zaplanowanie polityki zarządzania towarami. Zwiększa poziom ochrony inwestycji przed stratami i niekorzystnymi zjawiskami w procesach magazynowania.  

Centralizacja przechowywania produktów 

Profesjonalne centra magazynowe to miejsca, w których przechowuje się całość lub większą część towarów. Umożliwiają masową wysyłkę i odbiór produktów z różnych części świata. W ten sposób można zmniejszać koszty transportu i logistyki. To na pracownikach magazynu spoczywa obowiązek identyfikacji, sortowania i dystrybucji towarów zaraz po odebraniu przesyłki. Sama centralizacja magazynów jest obecnie dominującym trendem, który przynosi liczne korzyści dla całej organizacji: 

 • efektywniejsze magazynowanie niż w przypadku rozproszonych lokalizacji, 
 • pozwala na zwiększenie mocy produkcyjnych, 
 • zmniejsza skalę gromadzenia nadmiernych zapasów, 
 • zmniejsza koszty transportu, 
 • minimalizuje koszty administracyjne firmy, 
 • pozwala na większe możliwości prowadzenia kontroli zapasów i kontroli jakości produktów, 
 • pomaga zapanować nad polityką reklamacji i przyjmowania zwrotów. 

Centralizacja wiąże się również z lepszą lokalizacją głównego magazynu w obrębie szlaków komunikacyjnych o największym znaczeniu. Centra magazynowe buduje się zwykle w pobliżu dużych aglomeracji, dzięki czemu nie ma problemów z rynkami zbytu.  

Korzyści ekonomiczne magazynowania towarów 

Magazynowanie towarów wiąże się z wieloma korzyściami zarówno dla firm posiadających własne powierzchnie do składowania, jak i korzystających z wynajmu. Przede wszystkim: 

 • korzystają na tym obydwie strony – właściciele magazynów wykorzystują całą dostępną powierzchnię a najemcy nie muszą ponosić wszystkich kosztów związanych z posiadaniem magazynu, 
 • zewnętrzni dostawcy usług logistycznych organizują cały proces i dbają o terminowość a dzięki efektowi skali koszty są dla nich marginalne, 
 • dzięki usłudze najmu można zaoszczędzić niezbędną powierzchnię na własnych obiektach, które można wykorzystać w bardziej produktywnym celu – np. do zwiększenia produkcji, 
 • firmy wynajmujące oferują pełen pakiet usług logistycznych, w tym przyjmowanie, wydawanie oraz transport towarów dla klienta. 

W większości przypadków obie strony umowy optymalizują swoje zasoby i zmniejszają koszty prowadzonej działalności. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne