Strona głównaUncategorizedPrzedszkole Montesorri - czym różni się od tradycyjnego i dlaczego jest tak...

Przedszkole Montesorri – czym różni się od tradycyjnego i dlaczego jest tak popularne?

Do polskich przedszkoli coraz częściej pewnym krokiem wchodzi metoda nauczania stworzona przez włoską lekarkę Marię Montessorii, nazwana od jej nazwiska. Metoda Montessori jest obecna przede wszystkim w prywatnych przedszkolach, jednak coraz częściej jej elementy są wykorzystywane w placówkach publicznych. Na czym ona polega i co przeważa o jej skuteczności nad tradycyjnym wychowaniem przedszkolnym, kultywowanym z pokolenia na pokolenie?

Założenia metody Montessori

Metoda Montessori zakłada uczenie się dziecka poprzez stworzenie im sprzyjających warunków. Występuje motyw przewodni każdego dnia (tak zwane ścieżki tematyczne), który przewija się przez wszystkie zajęcia. Dzieci samodzielnie przygotowują prace trymestralne i je prezentują przed rówieśnikami. Nauka odbywa się poprzez wzbudzanie kreatywności z naciskiem na samodzielność. Na przedszkolaka patrzy się całościowo, uwzględniając jego indywidualne potrzeby i preferencje. Wspiera się zarówno motorykę, jak i szanuje jego potrzeby emocjonalne. Dziecko uczy się poprzez wykorzystanie wszystkich zmysłów, poprzez doświadczanie i dogłębne studiowanie rzeczywistości. Materiały dydaktyczne są starannie dobierane, praca z nimi ma sprawiać przede wszystkim przyjemność dziecku i zachęcać do dalszej eksploracji wiedzy.

Dlaczego warto wybrać przedszkole Montessori?

Przedszkola Montessori (np. przedszkole Szczecin) cieszą się coraz większą popularnością. Dziecko jest nie tylko lepiej przygotowywane do zdobywania wiedzy, także przyszłościowo w kontekście akademickim, ale przede wszystkim uświadamiane są jego potrzeby jako człowieka. Chociaż szacunek do małej osoby i jej indywidualności powinien być czymś oczywistym, rzeczywistość nie zawsze jest kolorowa. Kadra w przedszkolu Montessori (np. przedszkole Warszawa Kolejowa) winna być odpowiednio przeszkolona, mieć wykształcenie w kierunku pedagogicznym, kurs przygotowawczy w nauczaniu metodą Montessori oraz odpowiedni staż pod okiem specjalistów. Ze względu na charakter przedszkoli Montessori w realiach polskich, czyli prywatny, nauczyciele są poddawani wnikliwej selekcji.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne