Orteza stawu łokciowego jest stosowana podczas leczenia oraz rehabilitacji przeciążeń i urazów w okolicy łokcia ze szczególnym uwzględnieniem jak nazwa wskazuje – kontuzji stawu łokciowego. W niniejszym artykule delikatnie rozszerzamy informacje zawarte w tej krótkiej definicji, gdyż dokładniej opisujemy w jakich przypadkach stosowana jest orteza tego typu, jak się sprawdza w profilaktyce urazów oraz wyjaśniamy często wyszukiwane pojęcie jakim jest łokieć tenisisty.
Orteza stawu skokowego jest stosowana podczas kontuzji
Problem ze stawem łokciowym zdarza się stosunkowo często, gdyż jest to staw, który łatwo ulega przeciążeniu. W szczególności u osób uprawiających sport lub wykonujących pracę fizyczną w okolicy łokcia dochodzi do stłuczeń, zwichnięć oraz złamań. W przypadku gdy kontuzja tego typu się przytrafi kluczowym elementem stosowanym w rehabilitacji jest dobranie prawidłowej ortezy zakładanej na łokieć. Zadaniem ortezy jest stabilizacja stawu. Poza unieruchomieniem stawu orteza delikatnie zmniejsza ból oraz reguluje cyrkulację krwi co pomaga uniknąć pogłębiania się obrzęku. Stosowanie ortezy odbywa się oczywiście wtedy, gdy taką rekomendację zaleci lekarz (ortopeda lub fizjoterapeuta).
Orteza stawu skokowego może być także stosowana profilaktycznie
Łokieć tenisisty to określenie, które dotyczy przeciążenia mięśni, które powstaje na skutek powtarzalnych energicznych ruchów kończyną górną. Kontuzja tego typu kojarzy się z graniem w tenisa stąd przyjęła się nazwa nawiązująca do tego sportu. Często na tego typu kontuzje rekomendowana jest orteza, której zadaniem jest odciążenie ścięgien oraz zapobiegnięcie kolejnym nadwyrężeniom.
Warto wiedzieć, że ortezy i stabilizatory na staw łokciowy są często jest noszone profilaktycznie. Jest to produkt medyczny, który nie musi być koniecznie ubierany w razie wystąpienia kontuzji. Orteza działa odciążająco i chętnie jest noszona przez osoby aktywne fizycznie, które są narażone na wstrząsy i naciągnięcia.