Piaskowanie, to popularny proces technologiczny polegający na oczyszczaniu powierzchni z rdzy, nalotów i starych powłok malarskich. Wystarczy strumień sprężonego powietrza z dodatkiem twardych mikrocząsteczek i doskonały efekt jest gwarantowany. Kiedy warto skorzystać z piaskowania i gdzie wykonać taką usługę?
Czym jest piaskowanie?
Proces piaskowania pozwala uzyskać specyficzną fakturę różnych materiałów. Wynikiem tego procesu jest odtłuszczona, matowa i chropowata powierzchnia doskonale przyjmująca wszelkiego rodzaju farby i lakiery oraz powłoki konserwujące. Powoduje to, że piaskowanie znacznie wpływa na zwiększenie odporności czyszczonych rzeczy na warunki atmosferyczne. Choć proces ten staje się coraz bardziej popularny i coraz więcej ofert wykonania takiej usługi pojawia się na rynku, to warto wybrać specjalistów z doświadczeniem takim piaskowanie Olsztyn.
Kiedy warto skorzystać z piaskowania?
Piaskowanie ma szerokie zastosowanie, dzięki temu procesowi możliwe jest:
- usuwanie korozji, osadów,
- usuwanie powłok lakierniczych i nalotów,
- wyrównywanie powierzchni,
- matowienie i zdobnictwo szkła lub tworzyw sztucznych,
- zastąpienie szczotkowania, szlifowania i mycia.
Piaskowanie Olsztyn niesie za sobą wiele zalet jak czyszczeniem trudno dostępnych miejsc i zakrzywień, zwiększenie chropowatości powierzchni i utwardzanie jej. Kluczowe jest to, że proces jest obojętny chemicznie, dzięki czemu nie zniszczy piaskowanej powierzchni.
Jak działa piaskowanie?
Maszyny do piaskowania zasilane są sprężonym powietrzem, zazwyczaj o ciśnieniu od 3 do 8 bar. Jako ścierniwa używa się: śrutu staliwnego, elektrokorund, kulek szklanych, piasku lub garnetu. Pracę piaskarki można podzielić na trzy zasadnicze etapy. Pierwszy to oczyszczanie powierzchni , czyli usunięcie starych powłok malarskich, a także rdzy czy innych zanieczyszczeń. Kolejny etap to ujednolicenie powierzchni, czyli inaczej usunięcie skutków, poprzedzających obróbkę. Ostatnim etapem piaskowania jest rozwinięcie powierzchni, polegające na nadaniu jej odpowiedniej chropowatości. W ten sposób powierzchnia zostaje przygotowana pod malowanie, metalizację natryskową lub laminowanie.