Sam proces rejestracji sp. z o.o. nie jest zbyt skomplikowany i nie wymaga ani zbyt dużych nakładów finansowych, ani zatrudniania pośredników do pomocy. Po zapoznaniu się z dobrymi podręcznikami z zakresu przedsiębiorczości powinniśmy bez problemu założyć własny biznes w formie spółki.
Umowa spółki i rejestracja w KRS
W celu uzyskania osobowości prawnej konieczne jest zawarcie umowy spółki z o.o. Współcześnie jest to możliwe w formie zdalnej za pośrednictwem systemu S24. Akt notarialny jest pierwszym i najważniejszym dokumentem. Następnym krokiem jest rejestracja w KRS. Przejście do drugiego etapu jest bezpośrednio związane z wybraniem nazwy spółki. Konieczne jest dodanie elementu: „spółka z o.o.” czy „sp. z o.o.”. Decyzja odnośnie nazwy należy do nas, aczkolwiek powinna być zwięzła i nawiązywać do profilu firmy.
Kapitał zakładowy i rejestracja w ZUS
Obligatoryjne na gruncie prawa polskiego jest wniesienie kapitału zakładowego w wysokości 5000 zł. Możliwe są nawet udziały po minimum 50 zł w zależności od liczby osób. Co ciekawe dostępne jest tzw. aporcie, czyli przeniesienie własności jakiegokolwiek składnika majątku własnego na spółkę. Na przykład może to być:
- – nieruchomość;
- – patent lub licencje;
- – rzeczy ruchome takie jak maszyny, samochody.
Później należy zarejestrować firmę w ZUS-ie. W trakcie bieżącej działalności kluczowe są czynności takie jak na przykład podejmowanie uchwał albo zwoływanie posiedzeń zarządu.
Więcej na temat spółek i prowadzenia działalności gospodarczej można przeczytać na: https://forumksiegowe.pl/