Mentoring biznesowy kojarzy się z pomocą w zarządzaniu karierą, biznesem oraz ewentualnie życiem osobistym. Jednak podstawa mentoringu nie są tematy typowo biznesowe, lecz sztuka motywowania do podjęcia wysiłku w różnych obszarach życia – stąd wyróżniamy np. mentoring sportowy lub mentoring w zakresie zdobywania nowych umiejętności. Przyglądając się nieco bardziej dokładnie temu zagadnieniu przedstawiamy czym jest mentoring w szerokim ujęciu i jaka w związku z tym jest rola mentora.
Czym jest mentoring?
Mentor jest potrzebny, żeby wspierać nas w tym, co robimy i wskazać nam właściwą drogę. Mentor pełni rolę opiekuna, gdy my sami zaczniemy wątpić w siebie, mentor podniesie nas na duchu. Mentoring jest potrzebny w każdym przypadku, gdy zaczynamy coś nowego. Bez odpowiedniego wsparcia i wprowadzenia – ciężko jest zacząć cokolwiek. Ze zdobytą wcześniej wiedzą od doświadczonej osoby, na pewno poradzimy sobie lepiej z wyznaczonym zadaniem. Można powiedzieć, że mentor jest swego rodzaju naszym autorytetem, z którego bierzemy przykład. Ważne jest, żeby wybrać właściwego mentora, który faktycznie jest dobry w tym, co robi i posiada odpowiednią wiedzę. Mentor wyznacza cele dla nas.
Nie możemy zapomnieć, o tym, że mentor pełni tylko funkcję wsparcia i wszystko co chcemy osiągnąć zależy od nas samych.
Rola mentora
Mentorem może zostać osoba, która posiada odpowiednią wiedzę w danej dziedzinie i jest w stanie przekazać ją drugiej osobie. Mentor powinien posiadać umiejętności komunikacyjne z innymi. Powinien uczyć, w taki sposób, by jak najwięcej trafiło do odbiorcy i dawać dobry przykład. Im większe doświadczenie ktoś posiada, tym więcej jest w stanie nas nauczyć.
Zdobyta wiedza, niezależnie od tematu, może przydać nam się w życiu codziennym. Doświadczone osoby, doskonale wiedzą, co nas czeka i już wiedzą jak przez to przejść. Ze wskazówkami, łatwiej jest podejść do wielu spraw z innym jakby świeższym spojrzeniem. Wiedząc, że ktoś już to osiągnął i przechodził przez to samo, mamy poczucie, że nam też się uda. Rady zostają z nami do końca życia, a od nas samych zależy, czy właściwie je wykorzystamy.